вівторок, 15 листопада 2016 р.

План-конспект уроку української мови у 4 класі.Значущі частини слова.

Розділ  : Слово. Значення слова

Тема:      Значущі частини слова. Розрізнення спільнокореневих слів
і форм одного  й того ж слова.
Мета: узагальнити знання учнів про морфемну будову слова;  
- удосконалювати вміння добирати спільнокореневі слова до поданих, знаходити основу, закінчення у слові, поданому в кількох граматичних формах, корінь у ряду поданих спільнокореневих слів, суфікс, префікс у ряду слів із тим самим суфіксом, префіксом;вчити розрізняти спільнокореневі слова і форми одного і того ж слова;
- розвивати словарний запас учнів, уміння співпрацювати в групах;  
- виховувати  інтерес  та любов до рідного слова. 
Обладнання:  підручник   «Українська мова 4 клас» М.С. Вашуленко , С.Г.Дубовик та ін. -  К. : Видавничий дім « Основа ».- 2015, комп’ютер, презентація до уроку « Значущі частини слова. Розрізнення спільнокореневих слів і форм одного слова» , картки у вигляді листочків, картки для роботи в групі зі словами-синонімами, листівки з темою уроку, таблиця « Будова слова», картки- додатки зі словниковими  словами.
Тип уроку:  формування умінь і навичок
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
- Подивіться за вікно. Що ви бачите за нашим  вікном? ( хмари пливуть по небу, вітер гне дерева додолу, накрапає дощ)
- Який настрій викликає така погода? (невеселий)
- Так, але ми не будемо сумувати. Тому що …
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У світ фантазії зробимо ще один крок.
 Будем добре працювати,
Хороші результати будемо  мати.
- Давайте утворимо ланцюжок,  простягнувши руки  один до одного і доторкнувшись долонями свого сусіда. Відчуємо тепло долоньки друга і промовимо слова ( слайд 2 )
Помирились сонце з хмарою, 
І тепер танцюють парою. 
 Райдуга місток зробила —
 
Сонце з Хмарою здружила.
 
Хай з них приклад беруть діти.
 
Треба дітям всім дружити.
 
- Тож давайте  вчитись працювати у співдружності і допомагати один одному, якщо в когось щось не буде виходити.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
- Коли ви дивились на дерева за вікном, то казали, що вітер нахиляє їх додолу. А що ж  відбувається з листочками берези, клена, тополі, верби, що ростуть біля нашої школи? Так, правильно вітер їх обносить. Ось і у нас у класі щось зашелестіло. Мабуть, вітер заніс кілька  листочків з різних дерев. Давайте подивимось на них.
1. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».  Робота в парах. ( слайд 3)

- Діти, подивіться на листочки і знайдіть свою пару за  формою листочка. У кого листочки з  липи, у кого -  з берези, у кого – з клена, у кого – з тополі. Прочитайте речення на одному і знайдіть кінцівку на другому.
 День і ніч, великий і малий …..  ( це синоніми) ( це антоніми)
Будинок, оселя, дім, домівка, хата …. ( це багатозначні слова) ( це синоніми)
Ніс човна, ніс кирпатий, ……( це антоніми,  це багатозначні слова).
 Рідна мати, мати книгу ……( це омоніми , це синоніми )
2. Робота в групах. Підібрати  найбільше синонімів до слова. ( слайд 4)
- Діти, працюємо в групах за рядами, де ви сидите. У нас залишились іще листочки. Але вони розірвалися. Попробуйте скласти їх як пазли. І прочитайте слово, яке написано на них. До цього слова вам потрібно підібрати якнайбільше синонімів.
І група – слово метелиця ( заметіль, завія, завірюха, хуртовина, хурделиця, віхола, сніговійниця, сніговиця, хуга)
ІІ група – слово іти  ( ходити, ступати, походжати, простувати, прямувати, крокувати, тупати, чимчикувати, рушати, бродити, брести, волоктися, чалапати,
 чвалати, клигати, плентатися)
3.  Вивчення та повторення написання словникових  слів.   Робота в парах.
Гра «Склади слова» ( слайд 5)
еімьдвд, міджьл, оаджбл, кйорнжвоао иесвон, іцварн
(ведмідь, джміль, бджола, жайворонок, нові слова - восени, вранці) 
- А тепер давайте перевіримо чи правильно ви склали слова. Подивіться на екран і прочитайте правильні варіанти слів  
4. Каліграфічна хвилинка  ( слайд 6)
се Во  ни   в ран ці  восени вранці
     — Доберіть до слова   вранці  антонім. 
    Подивіться на картки зі словниковими словами. ( додаток 1,2) що лежать у вас на партах. Давайте пригадаємо, які прислів’я  та загадки ми знаємо про ведмедя, яку загадку читали про жайворонка ?
   Подивіться на рубрику « Коли так кажуть?». Поясніть вживання висловів.
Коли так кажуть? 
Дивитися ведмедем
 – бути злим.
Ведмежа послуга
 – невміла послуга, від якої нема користі.
Ведмежий куток
 – віддалене, глухе місце.
Ведмідь на вухо наступив
 – відсутність музичного слуху. 
   Діти , у вас на партах з′явилась нова картка . Прочитайте слово, яке ми вивчаємо сьогодні. Так , це слово Восени. Яке воно має значення ? Як воно пишеться ? Куди падає наголос ? Скільки складів має ?
    Давайте знайдемо  слова Максима Рильського . У якому реченні є слово восени ? По полях ми з Вишнею бродили восени... Запишіть це речення.
   Прочитайте прислів'я про осінь . Поясніть їх зміст.
   Складіть та запишіть речення з цим словом, визначте його граматичну основу. ( Восени  птахи  відлітають у теплі краї)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ  ( слайд 7)
— Сьогодні ми продовжимо подорож країною Слова, але завітаємо до міста, назву якого вам потрібно відгадати.  Граємо в гру «Збери речення на листівці». Працюємо в групах за іменами  (2 Саші + Іван, 2 Дениси +Олена, 2 Аліни +Нікіта). На кожному шматочку листівки  написано одне речення, тому як тільки група складе листівку,   один з учнів групи швидко біжить до дошки і записує його . Тоді ми зможемо прочитати тему уроку. «Значущі частини слова. Розрізнення спільнокореневих слів.»
 IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
— Повторимо, з яких частин може складатися слово, як називаються ці частини, будемо знаходити і визначати їх у словах. 
1. Робота з підручником. Виконання вправи 79 (с. 42). Робота в парах.
Виразне читання уривка, добирання заголовка. 
Текст вправи :
Не за синіми  морями, не за дальніми лісами,  а в Мовляндії країні проживали друзі щирі. Корінь - сивий дідуган. Префікс – брат молодший. Суфікс - справжній молодець. Закінчення – на кінець. Всі вони були сусіди , жили в злагоді і мирі , один одному служили і слова нові творили.
— Хто є мешканцями країни Мовляндії?  Назвіть головних героїв казки.
— Розкажіть одне одному про частини слова, назви яких ви зустріли в підручнику: суфікс, корінь, префікс,закінчення.
  Доберіть  і запишіть споріднені слова до іменника мова ( мовний,  мовити, мовлення,мовленнєвий .) Виділіть корінь.
2.  «Основа слова» Фронтальна робота.
— Навчившись знаходити змінну частину слів — закінчення, ми тим самим знаходимо іншу його частину, яка залишається незмінною. Цю частину називають основою. 
— Прочитайте прислів’я. ( слайд 8)
Правда світліша за сонце. Не шукай правди в інших, коли в тебе її нема. Всяк правду знає, та не всяк про неї дбає. По правді роби, по правді і буде. 
— Випишіть з них слово правда, виділіть основу та закінчення. 
— Що слід робити, щоб правильно визначити основу і закінчення? Так, правильно, треба змінити слово так, щоб змінювалась остання частинка. То й буде закінчення. Все решта – це основа слова.
3. Фізкультхвилинка. 
4. Фронтальна робота. «Частини основи. Корінь. Суфікс. Префікс» 
1. Робота за таблицею. 
—  Давайте  подивимось на дошку  . 
— Розгляньте таблицю та зробіть висновки про частини основи. 
— Пригадайте, що називається коренем? 
— Назвіть частину основи, що стоїть перед коренем. Як вона називається? 
  Назвіть частину основи, яка стоїть між коренем і закінченням. 
1.     Виконання вправи 80 (с. 43). Учні працюють у парах. Пояснюють одне одному, як вони розуміють заголовок вірша. 
Текст вправи :
Жива вода
Жива вода дає життя
Всьому живому в світі,
Якщо живе жива вода,
                                  Тоді земля у квіті.           Любов Забашта
— Знайдіть у вірші споріднені слова. 
 — Які слова називаються спорідненими? (Споріднені (спільнокореневі) слова мають спільний ( однаковий) корінь, який об’єднує їх за основним лексичним значенням.) 
— Як називають спільну частину споріднених слів? 
— Запишіть ці слова в зошити. 
— Визначте в цих словах корінь. 
— Які слова у вірші мають менше звуків, ніж букв? ( всьому, життя)
2.     Робота над загадкою. Вправа 81 (с. 43). 
Текст вправи
Я у кожній деревинці,
Квітці, кущику травинці.
У класі ж на уроці мови
Ти побачиш мене в слові.
— Відгадайте загадку. (Корінь) 
— Давайте доберемо споріднені слова до слова-відгадки. (Корінчик, корінець, кореневий) 
— Позначте суфікси в словах. 
— Які слова у загадці мають більше звуків, ніж букв? ( якщо)
5.  «Закінчення слова». Робота в групах  біля дошки. ( слайд 9)
— Кожній групі  знову дістається листочок ,що злетів  з дерева. На ньому написані слова. Складіть словосполучення з поданих слів. Запишіть на дошку
 І групаМилуватися, квітка;  будинок, цегла;  приїхати, Україна;
ІІ групаповернути, Марія;  виписати, книжка; записати,зошит;
ІІІ групарозповісти, мама; знайти, ліс; намалювати, альбом
— За допомогою чого сполучено слова? (  за допомогою прийменників)
— Виділіть закінчення у залежному слові. 
— Що ми називаємо закінченням? (Змінну частину слова
— Яку роль відіграє закінчення в мові? ( зв’язує слова між собою)
6.  Робота в парах. «Розбір слів за будовою». Вправа 82 (с. 43) 
Текст вправи :
Будову слова ми вивчали, було закінчення ,основа.
А потім корінь виділяли , споріднене шукали слово.
 А потім … ( суфікс) позначали , і … ( префікс), якщо був у слові.
— Доповніть рядки вірша. Давайте пригадаємо, як потрібно розбирати слова за будовою. Подивіться на екран чи на свої схеми на партах. (На парти кладуться заздалегідь заготовлені  «Пам’ятки розбору слова за будовою»). (додаток до уроку)
ПАМ’ЯТКА «РОЗБІР СЛОВА ЗА БУДОВОЮ»
- Прочитай слово. До якої частини мови воно належить і що означає? 
- Зміни слово за відмінками та визнач у ньому закінчення. 
- Визнач основу слова (це частина слова без закінчення). 
- Добери до слова 2–3 споріднених слова та визнач корінь. 
- Назви префікс, суфікс. 
— Яка частина є обов’язковою в основі? 
Самостійне виконання третього завдання вправи. 
— Вам потрібно розібрати за будовою слова з другого завдання вправи загадка, відгадка,загадати, відгадати.
Перевірка — індивідуальне опитування учнів. 
V. ПІДСУМОК УРОКУ 
- Діти, давайте приберемо всі листочки, що посипались на підлогу. Але вони теж не прості. Погляньте на них. Що ви бачите? Так, це запитання  до тих, хто був уважним на уроці  і зараз пригадає все, про що ми говорили. Зачитайте питання і дайте відповіді. ( слайд 10)
— З яких частин складається слово? 
— Як визначити у слові закінчення й основу? 
— Що таке закінчення? Основа? 
— Що називають коренем? Як його знайти? 
— За допомогою чого утворюються нові слова? 
— Чим префікс відрізняється від суфікса?
— Для чого словам потрібне закінчення?
— Що допомагає зв’язувати слова між собою?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 83, с. 43.  Дібрати  по три слова за поданими будовами : префікс+ корінь+суфікс ; корінь+ суфікс+ закінчення


Немає коментарів:

Дописати коментар

Розділ :   Частини мови. Дієслово Тема: ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ НА   ВИКОРИСТАННЯ ДІЄСЛІВ У РІЗНИХ ТЕКСТОВИХ ФОРМАХ.  СКЛАДАННЯ РОЗП...